Skip to main content

Najpopularniejsze dzisiejszymi czasy jest branie kredytu na dwadzieścia lat – rzadko okazuje się zbędny – i nabywanie własnego lokum w nowym, jakże nowoczesnym budownictwie co by wreszcie “pobyć na swoim” – a że z gratisami takimi jak kłótliwi sąsiedzi, nieudolna spółdzielnia oraz ściany cienkie jak papier, to już zupełnie inna bajka. Są jednak na tym świecie również rozsądniejsi osobnicy, którzy większym nakładem pracy, ale mniejszym kosztów zabiorą się zamiast tego za budowę domu – ciasnego, ale własnego i na własnym skrawku pola. Wiele pytań nasuwa się takim osobom w momencie takim jak rozpoczynanie budowy – kiedy wynająć koparkę, jakiej ekipie można zaufać, jakie pozwolenia należy najsampierw zdobyć i ile to błąkanie się po najrozmaitszych urzędach zajmie przed symbolicznym wmurowaniem kamienia węgielnego pod owo własne wymarzone domostwo. Nie może być tak, że dane komukolwiek będzie to od razu. Jeśli komuś nasuwa się pytanie w chwilach takiego kalibru jak rozpoczynanie budowy – kiedy wynająć koparkę, to znaczy, że nie jest jeszcze świadom całego tego biegania po różnorakich urzędach w pogoni za przeróżnymi papierkami, jakie tę osobę jeszcze musi czekać.

excavators-1212472_1920
Następnie, kiedy już udaje się ponad wszelką wątpliwość ustalić, jaka dokładnie działka wchodzi w grę, o jakich wymiarach i jakim zasięgu terytorialnym, kto ma być jej właścicielem, jaki jest jej status prawny, jakiego dokładnie rodzaju budynek ma na niej powstać, kto ma być właścicielem, jakie ma być jego przeznaczenie i jakie obostrzenia i przepisy znajdą w tym przypadku zastosowanie, wtedy dopiero być może możliwym stanie się rozpoczynanie budowy – kiedy wynająć koparkę i dać znać ekipie budowlanej, że to już czas zaczynać, nareszcie. Nie może się to jednak odbyć zbyt przedwcześnie i w nieprzemyślany sposób, jako że w swoim entuzjazmie dla uzyskanej wreszcie możliwości działania szczęśliwy – przyszły – właściciel zaplanowanego, zaprojektowanego i wyśnionego domku na przedmieściach może spróbować chwycić zbyt wiele srok za ogon. Tymczasem, mówiąc oględnie, nie można planować niestarannie i bez przywiązywania uwagi do ważnych szczegółów, nie inaczej jest kiedy następuje dopiero rozpoczynanie budowy – kiedy wynająć koparkę okaże się wtedy, gdy wszystkie pozostałe elementy i detale związane z przekopywaniem gruntu zostaną już odpowiednio rozplanowane i obmyślone.
Nie jest to wyłącznie kolejny sposób, aby dręczyć osoby pragnące wreszcie wybudować sobie swój wymarzony dom, które z powodu kolejnej dokuczliwej przeszkody nadal nie mogą tego zrobić. Dzieje się tak zwyczajnie dlatego, że wiele rzeczy trzeba mieć już starannie rozplanowanych w momencie tak ważnym jak rozpoczynanie budowy – kiedy wynająć koparkę będzie oczywiście zależało od tego, na ile przygotowany jest już cały plac budowy i czy pozostałe prace wykonywane na miejscu nie będą stały w sprzeczności z użyciem takiego sprzętu i nie przyczynią się do zakłócenia pracy operatora. To wszystko jest bardzo ważne, jako że w tak poważne przedsięwzięcie jak budowa czyjegoś domu jednorodzinnego zaangażowanych może być nawet kilka różnych ekip, a każda przeznaczona do czego innego i korzystająca z różnego rodzaju sprzętu remontowo – budowlanego. W takim wypadku nie można, będąc odpowiedzialnym właścicielem placu budowy i zleceniodawcą wszelkich prac odpowiedzialnym za to wszystko, co się na miejscu dzieje, aby różne osoby, zamiast solidnie i bez zakłóceń pracować, tylko wchodziłyby sobie w paradę i przeszkadzałyby sobie nawzajem w wykonywaniu swoich zleconych obowiązków, w rezultacie przyczyniając się do opóźnień problemów, konfliktów oraz tarć na budowie.
Jest to zupełnie tak jak z pracami publicznymi – jeśli położyło się już nową kostkę brukową, asfalt, płytę chodnikową, betonowe fundamenty lub inny jeszcze zaczątek naziemnej konstrukcji, zabieranie się do kopania piwnicy, podziemnego garażu lub kanalizacji czy biegnących pod gruntem linii światłowodowych bądź elektrycznych nigdy nie będzie dobrym przykładem sensownego wykonania wszystkich potrzebnych prac budowlanych w odpowiedniej kolejności. A jeszcze można by na końcu zdać sobie pytanie w momencie tak arcyważnym i zmieniającym całe życie jak rozpoczynanie budowy – kiedy wynająć koparkę, a jeśli tak to z jakiej firmy?, a kiedy może właśnie jej nie wynajmować? Czy zawsze przekopywanie gruntu na szeroką skalę musi okazać się konieczne przy każdej, ale to absolutnie każdej budowie czegokolwiek, nie tylko czyjegoś wymarzonego domku na przedmieściach?
Tak właśnie powinno być nawet wcześniej niż samo już przypieczętowujące wiele spraw rozpoczynanie budowy – kiedy wynająć koparkę, a kiedy z tego zrezygnować. Nie musi przecież być od razu potrzebna aż wielka maszyna budowlana z dodawanym w pakiecie operatorem, zajmująca mnóstwo miejsca i tworząca jeszcze więcej zamieszania na placu budowy, z potężną i jakże pojemną łyżką, która jednym ruchem zagarnie wystarczająco dużo piachu, aby wypełnić jedną porządną piaskownicę. Tylko czy naprawdę będzie to konieczne? Czy dobra ekipa z łopatami nie wystarczyłaby jednak? O tym już każdy musi sam zdecydować.

sodowanieeko.pl

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments