Skip to main content

Zgodnie z obowiązującymi przepisami teren budowy powinien być przez inwestora zabezpieczony. Na początek musimy zatem pomyśleć o prowizorycznym wykonaniu ogrodzenia, ale możemy także zdecydować o budowie stałego, który pozostawimy do zakończenia prac i okres zamieszkiwania.
Ważne jest, abyśmy, w przypadku dużego terenu zabezpieczyli obszar, na którym wykonujemy prace budowlane, składujemy materiał, tak aby nie stanowiło to zagrożenia dla żadnej z przebywających na terenie osób. Część przez którą dowozimy materiały na budowę powinna zostać odsłonięta, aby nie utrudniać dostaw. W przypadku stałego ogrodzenia najlepiej zaplanować większą bramę.
Prowizoryczne ogrodzenie możemy wykonać z takich materiałów jak drewno, metalowa siatka, paliki czy deski. Ważne, aby były one mocno przytwierdzone.
Jeśli jednak zdecydujemy się na stałe ogrodzenie już podczas budowy, to musimy się liczyć z tym, że ostatnią, frontową część najlepiej będzie wykonać pod koniec budowy, o ile będzie to możliwe przy wybranej przez siebie konstrukcji.
Przed zainstalowaniem ogrodzenia, należy zadać sobie pytanie, co jest powodem jego instalacji. Czy zależy nam na prywatności, obawiamy się o naszego psa, który może niekontrolowanie opuścić posesję, chcemy zablokować hałas, który może dobiegać z zewnątrz.
Może zależy nam na bezpieczeństwie dzieci, a może ma być przed wszystkim elementem dekoracyjnym.
Każdy z tych powodów razem lub z osobna determinuje wybór odpowiedniego ogrodzenia dla naszego nowego domu.
Odpowiedni wybór to taki, który jest najlepszy dla nas samych, nie zaś ten, który polecają nam przede wszystkim producenci. Jeśli zastanawiamy się jakie ogrodzenie wybrać przy budowie nowego domu musimy też uwzględnić nasze sąsiedztwo, koszt konserwacji i liczyć się z tym, że czeka nas poszukiwanie odpowiedniego wykonawcy, który gotowy będzie sprostać naszym oczekiwaniom.
Czy wybrać ogrodzenie drewniane czy raczej metalowe? Jednym z najbardziej podstawowych i atrakcyjnych rodzajów ogrodzeń jest aluminium. Nie jest on jednak na tyle silne, aby pokonać trudne warunki pogodowe, ale również ze względu na bezpieczeństwo.
Ogrodzenie drewniane to obecnie popularne rozwiązanie. Nie tylko daje właścicielom poczucie prywatności, ale także przyjazną atmosferę, jest także łatwo dostępne na rynku. Oczywiście ze względu na wysokie ceny drewna koszt wykonania ogrodzenia będzie zależał od rodzaju konstrukcji i jego wysokości.
Po stronie plusów, ogrodzenia z drewna można łatwo zapisać żywotność. Jakość ogrodzenia będzie w dużej mierze zależeć od rodzaju drewna, które wybierzemy. Nie trzeba dodawać, że mamy duży wybór.
Pytanie, jakie ogrodzenie wybrać przy budowie nowego domu pojawia się zawsze wtedy, gdy zależy nam na bezpieczeństwie, kosztach i trwałości materiałów.
Jeśli zależy nam na estetyce, a nie wytrzymałości możemy zdecydować się na ogrodzenia wykonane z aluminium. Nie jest to jednak gwarancja, że możemy czuć się bezpiecznie.
Jeśli myśl o tym jakie ogrodzenie wybrać przy budowie nowego domu spędza nam sen z powiem możemy rozważyć także klimat i warunki atmosferyczne. W zimą doświadczamy opadów śniegu, na ogrodzeniu pojawia się szron i lód. Należy więc rozważyć, że konstrukcje na których powstanie reszta ogrodzenia powinny być osadzone możliwie głęboko.
Wybór właściwego ogrodzenia jest niezwykle trudny z jednej strony drewniane podnosi drewniane wymaga najwięcej konserwacji ze względu na malowanie, które musimy wykonać co kilka lat, z drugiej strony ładne drewniane ogrodzenie podnosi wartość naszej nieruchomości poprzez zwiększoną estetykę.

the-fence-1612939_1920
Być może lepszym rozwiązaniem byłoby zdecydować się na kute ogrodzenie, które jest nie tylko wytrzymałe, ale także niezwykle estetyczne. Jeżeli chcemy jednak zachować nasze ogrodzenie w należytej kondycji musimy liczyć się z tym, że co dwa lub trzy lata musimy wykonać szlifowanie i malowanie. Jest to nie tylko pracochłonne, ale także kosztowne.
Jeżeli zależy nam na dużych oszczędnościach i nie mamy chwilowo pomysłu na to, na jaką konstrukcję się zdecydować zawsze możemy
zakupić siatkę ogrodzeniową. Nie daje ona zbyt wiele prywatności, ale podstawowe funkcje spełnia dosyć dobrze. Ogrodzenie takie nie wymaga także szczególnych zabiegów konserwacyjnych. Jego bolączką jest zapewne nieszczególna estetyka.
Pytanie, czy wykonać takie ogrodzenie samemu, czy zdać się na fachowców. Można oczywiście rozpocząć prace na własną rękę, ale w tym wypadku będziemy potrzebować specjalistycznych narzędzi i czeka nas niewątpliwie ciężka praca. Szczególnie w przypadku ogrodzenia dużego terenu.
Zapewne lepiej powierzyć wykonanie takich prac specjalistycznej firmie. Upewniając się wcześniej, co do opinii na jej temat. Warto także przyjrzeć się innym inwestycjom wykonanym przez firmę, której chcemy powierzyć prace.
Na pewno zadając sobie pytanie, jakie ogrodzenie wybrać przy budowie nowego domu ważne jest, abyśmy uwzględnili styl samego domu.
Może warto uwzględnić, jaki charakter będzie miał nasz dom, czy chcemy, aby był widoczny z zewnątrz, czy planujemy wokół ogród.
Zapewne architektura domu powinna być znaczącym czynnikiem podczas wyboru odpowiedniego ogrodzenia. Może warto trzymać się prostej, aczkolwiek mądrej skądinąd zasady: -prosty dom, proste ogrodzenia. Ozdobny domu, ozdobny płot. Oczywiście można także zdecydować się na kontrast, ale w granicach zdrowego rozsądku.
Czasami wyjątkowość rzeczy sprawia, że każdy z nich wyróżnia się na własną rękę.
I ostatnia najważniejsza rzecz-chociaż bezpieczeństwo i prywatność są z pewnością tymi dwoma z najważniejszych funkcji wszystkich ogrodzeń domowych, to jednak projektowanie i kreatywność nie powinny zajmować ostatnich miejsc.
Bez względu cel, ogrodzenie może działać na wiele sposobów, ale pierwszym krokiem jest podjęcie decyzji, czego szukamy, aby wybrać taki, który będzie najlepszym wyborem dla nas samych.
Jeżeli po tych kilku wskazówkach nadal nie wiemy jakie ogrodzenie wybrać przy budowie nowego domu, możemy zawsze podzielić się naszymi rozterkami z osobami zajmującymi się takimi konstrukcjami na co dzień.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments