Skip to main content

Kiedy chce się postawić swój własny dom, myśli się o wielu różnych szczegółach, które wymagają głębszej analizy. Każda bowiem podjęta decyzja wiąże się zarówno z przeznaczeniem na nią budżetu, jak też z czasem, jaki będzie potrzebny na to, by dany pomysł zrealizować. Niemniej nie można zapominać o tym, że prace nie kończą się wraz z postawieniem domu. Trzeba bowiem jeszcze wziąć pod uwagę różne prace wykończeniowe, które można wykonać albo samodzielnie, albo wziąć pod uwagę jedną z firm, która specjalizuje się w pracach wykończeniowych. Warto dobrze zastanowić się nad podjęciem takiej decyzji, ponieważ może ona zaważyć na przykład na tym, jak szybko będzie można wprowadzić się do domu. Kiedy już zapadnie decyzja, by zdecydować się na skorzystanie z usług jednej z dostępnych firm na rynku, warto również odpowiedzieć sobie na pytanie, czy wybrać jedną firmę do wszystkich prac wykończeniowych, czy może kilka do różnych czynności. Wybierając jedną firmę będzie można łatwiej rozliczyć się za wszystko, z drugiej jednak strony trzeba liczyć się z tym, że prace będą posuwać się w wolniejszym tempie.

Warto też zadać sobie pytanie Czym kierować się przy wyborze firmy wykończeniowej? by podjąć jak najlepszą z możliwych decyzji. Jak bowiem można przyznać, od takiej firmy będzie zależeć praktycznie wszystko, a więc także to, jak w danym budynku będzie się mieszkać, czy poszczególne pomieszczenia będą funkcjonalnie zaaranżowane i czy we wnętrzu znajdzie się wystarczająco dużo wolnej przestrzeni. Prace wykończeniowe wymagają więc wielu różnych przemyśleń, w tym również tych związanych z dopięciem budżetu, czy z rozłożeniem prac w czasie. Można bowiem wprowadzić się do domu wcześniej, zlecając kolejno wykańczanie różnych pomieszczeń. W ten sposób co prawda w domu będzie panować bałagan, jednak znacznie szybciej będzie można w nim zamieszkać. Z takiej opcji powinni skorzystać przede wszystkim ci, którzy na czas realizacji prac wykończeniowych nie będą mogli przenocować u swoich krewnych, czy przyjaciół.

stencil-1508277_1920Chcąc sobie odpowiedzieć na pytanie czym się kierować przy wyborze odpowiedniej firmy, warto zacząć od podstaw. Przede wszystkim więc należy zapoznać się z ofertą danego przedsiębiorstwa i sprawdzić czy posiada ono odpowiednie certyfikaty, które uprawniają do wykonywania określonych czynności. Jak bowiem można zauważyć, na rynku jest wiele różnych firm, w tym jednoosobowych, które nie zawsze będą mogły przedstawić odpowiednie dokumenty, które potwierdzą znajomość fachu w wystarczającym stopniu, by danej ekipie można było w pełni zaufać. Oczywiście trzeba też liczyć się z tym, że firmy, które nie będą posiadać certyfikatu, mogą z kolei proponować bardziej konkurencyjne oferty cenowe. Niemniej w takiej sytuacji, gdy rozważa się skorzystanie z oferty takiej firmy, jest to zastanawianie się nad tym, czy by nie kupić kota w worku. Nie sposób bowiem sprawdzić, czy dana firma, która nie posiada certyfikatu w pełni będzie mogła zrealizować wszystkie prace w taki sposób, by nie było do nich żadnych zastrzeżeń.

home-663234Warto pamiętać o tym, że kiedy już zleci się wykonanie danych prac konkretnej ekipie, nie ma już wówczas odwrotu. Co prawda zawsze można podziękować pracownikom danej firmy w trakcie wykonywania poszczególnych czynności, jednak wtedy i tak trzeba będzie zapłacić za już wykonaną pracę. Dobrym sposobem na to, by wybrać dobrą ekipę jest sprawdzenie, czy posiada ona jakieś portfolio. Dzięki temu można na przykład sprawdzić, czy dużo osób nawiązało z danym przedsiębiorstwem współpracę, a także czy taka współpraca okazała się być zadowalająca dla samych klientów. W takim portfolio powinny nie tylko znaleźć się same realizacje, ale również powinny być opatrzone konkretnym komentarzem, na przykład datą wykonania projektu. By wybrać najlepszą ekipę warto sprawdzić, ile dotychczas danej firmie udało się zrealizować takich prac, w ramach których chce się zatrudnić wybraną ekipę. Może się bowiem okazać, że owszem firma wykonywała różne prace wykończeniowe, jednak tylko w niewielkiej skali.

Z pewnością nie jest dobrym pomysłem to, by wybierać pierwszą lepszą firmę, na jakiej ofertę się trafi. Najlepiej wziąć pod uwagę kilka różnych ekip, jednak głównie tych, których siedziba jest zlokalizowana w mieście, w którym postawiło się swój dom. W ten sposób nie trzeba będzie ponosić dodatkowych kosztów za dojazd do miejsca pracy takiej ekipy. Warto również porównać oferty, by następnie przejść do kwestii najważniejszej, czyli do kosztów, jakie poniesie się za realizację prac wykończeniowych. Oczywiście już na wstępie można podziękować tym wykonawcom, którzy będą chcieli omówić wszystkie szczegóły prac przez telefon. Jak bowiem wiadomo, gdy chce się zatrudnić ekipę, nie sposób wymienić wszystkich detali przez telefon, zwłaszcza jeśli nie ma się większego pojęcia o tym, jak prace powinny zostać przeprowadzone. Warto więc umówić się na wizytę, by na niej omówić wszystkie szczegóły i przejść następnie do wyceny prac wykończeniowych. Na tym etapie można zwykle negocjować sposób rozliczenia, wybierając na przykład pół płatności przed wykonaniem prac i kolejne pół po ukończeniu.

apartamentypodgubalowka.pl

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments