Skip to main content

Osoby, które w najbliższym czasie planują kupić nowe mieszkanie na parterze z przylegającym własnym ogródkiem, przed zakupem powinny bardzo dokładnie poznać wszystkie wady i zalety takiej inwestycji. Jeżeli dokładnie przeanalizujemy zarówno wszystkie plusy, jak i minusy, to zdecydowanie łatwiej będzie nam podjąć decyzję.

Cena mieszkania na parterze

W dzisiejszych czasach nabywcy nowych nieruchomości nie wykazują bardzo dużego zainteresowania mieszkaniami na parterze. Z racji tego, że mieszkania takie trudniej jest zbyć, to ich ceny są bardzo atrakcyjne. W stolicy na przestrzeni ostatnich 12 miesięcy za metr mieszkania na parterze średnio trzeba było zapłacić około 7,86 tys. zł, z kolei za identyczne mieszkanie na pośrednim piętrze trzeba było zapłacić około 8,51 tys. zł za metr kwadratowy. Jak widać decydując się na zakup nowego mieszkania na parterze możemy zarobić nawet 650 zł za każdy metr kwadratowy. Co ciekawe droższe od lokali na parterze, są również lokalne na najwyższych piętrach.

Największe wady mieszkań na parterze

W naszym kraju lokalne na niższych piętrach, cieszą się słabym zainteresowaniem głównie ze względu na kwestie bezpieczeństwa. Mowa tutaj zarówno o włamaniach i innych wandalizmach, jak i również o podtopieniach, na które narażone są przede wszystkim mieszkańcy terenów nadrzecznych. Bardzo wiele osób obawia się również sąsiadów z góry, którzy mogą wyrzucać śmiecie przez okna. Dużą barierą może okazać się również konieczność zamieszkania obok hałaśliwej drogi, czy hali garażowej. Przy mieszkaniach parterowych umieszczane są również bardzo często osiedlowe śmietniki, które także odstraszają potencjalnych lokatorów.

Własny ogródek

Chęć posiadania własnego podwórka, a w szczególności własnego pięknego ogrodu, jest jednym z głównych czynników, który przemawia do zakupu własnego domu. Oczywiście w dzisiejszych czasach na własny ogródek mogą liczyć nie tylko właściciele domków jednorodzinnych. Duża część mieszkań położonych na parterze może liczyć na własny ogródek, jednak wśród kupujących nie cieszą się one zbyt wielką popularnością. Niechęć wynika oczywiście z dopłat oraz z koniecznością dbania o ogród, który może być zaśmiecany przez pozostałych mieszkańców bloku. Mieszkania na parterze z własnym ogródkiem cieszą się największym zainteresowaniem przede wszystkim wśród osób starszych. Osoby w podeszłym wieku decydują się na lokale na najniższych poziomach, ponieważ dzięki temu nie muszą codziennie zmagać się z pokonywaniem schodów. Starsi ludzie mają również zdecydowanie więcej czasu, aby zadbać o ogródek.

Największe zalety mieszkań na parterze

Jeżeli chodzi o zalety mieszkań na parterze, to oczywiście największą korzyścią jest cena o której była mowa powyżej. Ceny mieszkań na parterze mogą być tańsze nawet o kilkanaście procent, co dla wielu osób ma olbrzymie znaczenie.

Mieszkania parterowe są również bardzo wygodne zarówno dla starszych jak i młodszych osób. Osoby młode, które w najbliższym czasie spodziewają się narodzin dziecka bardzo często decydują się właśnie na mieszkania na niższych piętrach. Jeżeli blok nie jest zaopatrzony w windę, to łatwiej będzie przewozić małe dzieci w wózkach i innym sprzęcie. W starszych blokach windy są bardzo niewielkich rozmiarów i przewożenie w nich ciężkiego wózka dziecięcego może być naprawdę bardzo dużym wyzwaniem.

Mieszkania na najniższym piętrze, są również bardzo wygodne podczas remontu. Wynoszenie ciężkich mebli z wysokich piętr wymaga bardzo dużej siły, a w niektórych przypadkach konieczności zatrudnienia profesjonalnej ekipy. Mieszkania parterowe przy remoncie mają do pokonania zdecydowanie mniejszą liczbę stopni. Pamiętać należy również i o tym, że istnieje możliwość wniesienia np. nowej kanapy również przez okno (jeżeli jest ono odpowiednich rozmiarów).

Ogromną zaletą mieszkań na parterze jest również brak problemów windowych. Każdy kto przeżył awarię windy bardzo dobrze wie, jak ciężkie może być wdrapywanie się na kolejne piętra, zwłaszcza jak wcześniej zrobiliśmy duże zakupy.

twoj-szczecin.pl

Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
trackback

[…] nie pod wpływem chwilowych emocji lecz po dłuższym zastanowieniu. Tak jest w przypadku zakupu mieszkania. Taka sytuacja zdarza się zazwyczaj raz w życiu i należy ją dobrze pomyśleć i wybrać lokal, […]