Skip to main content

Ogórki długie inaczej zwane szklarniowymi, to ogórki, które powszechnie uprawiane są w naszych ogródkach i szklarniach. Pierwsze uprawy ogórków datuje się na około 3000 lat temu. Pochodzą one z Indii i stanowią niesamowicie orzeźwiające warzywo, które w Europie pierwsi zaczęli uprawiać Rzymianie. Kiedyś ogórki używane były do leczenia ran po ugryzieniu skorpionów, złego wzroku, a nawet odstraszania myszy. Dzisiaj jego lecznicze zdolności są znacznie rzadziej cenione. Niemniej jednak ogórek jest obecnie o wiele lepiej dostępny niż kiedyś.
Samodzielnie hodowane ogórki są oczywiście smaczniejsze od tego co dostajemy w sklepie, niekiedy te sklepowe ogórki przypominają raczej smakiem gąbkę. Hodowla ogórka nie należy do najtrudniejszych, ale pewne podstawy trzeba jednak znać, najlepiej w pierwszej kolejności rozpocząć od sadu ogórków w pomieszczeniu albo w podgrzewanej szklarni. Nasiona ogórków mogą być siane także w ogródku, ale tylko pod warunkiem, że wiemy iż nie wystąpią gwałtowne przymrozki. Jednakże ze względu na temperaturę na tego typu zbiory będzie trzeba poczekać nieco dłużej. Od końca marca można rozpocząć sadzenie nasion ogórka. Doniczki należy wypełnić kompostem dobrej jakości by polepszył stan ziemi. Później podlać je i dać na ciepły parapet, następnie nakryć szkłem albo plexą, co pozwoli utrzymać wilgoć.
Nasiona ogórka kiełkować będą bardzo szybko, może minąć tydzień, a w naszej doniczce pojawią się pierwsze okazy. Należy wtedy usunąć szkło. Uprawa z siewu stanowi najtańszą z metod produkcji ogórka. Gleba powinna być dostatecznie nagrzana, pozwoli to na szybkie i równomierne wschodzenie ogórka długiego. Jeśli nasiona będą zbyt długo leżały bez kiełkowania, to może dojść do ich zgnicia. Im wyższa temperatura, tym lepiej, bowiem wschodzenie przechodzi szybciej. Nasiona powinniśmy siać równomiernie i pierwsze o co powinniśmy zawsze zadbać to właściwa temperatura podłoża, która pozwoli na udane efekty siewów. Gdy dodamy do tego regularne podlewanie, dobrze uprawioną ziemię i systematyczne doglądanie, to możemy być pewni wspaniałych owoców naszej pracy.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments