Skip to main content

Sałata liściowa, to jedno z najpopularniejszych w naszym kraju warzyw. Być może na wpływ popularności sałaty wpływa także ilość gatunków, w których występuje. Wyróżniamy bowiem sałaty głowiaste, wśród nich znajduje się sałata masłowa, która odznacza się delikatnymi liśćmi o jasno lub ciemnozielonym kolorze. Tworzą one luźną główkę. Sałaty liściaste są to sałaty, które należą do odmian najwcześniejszych. Kolejny podgatunek sałat głowiastych to sałata krucha, która zwie się także lodową.
Sałaty liściowe natomiast tworzą rozety bez wiązania główek. Posiadają one długi okres wegetacji i do tego by prawidłowo się rozwinąć potrzebują dużo światła. Odznacza się ona dużą odpornością na choroby oraz możliwością zrywania liści bez uszczerbku dla całości rośliny. Świetnie nadaje się do uprawy w pojemnikach. Wymienione sałaty to gatunki należące do tych najbardziej popularnych, jednak w naszym ogródku znajdzie się także miejsce dla tych mało znanych. Pośród nich możemy znaleźć sałatę rzymską, zwaną także długolistną, która tworzy rosnące w górę mięsiste liście. Jej zewnętrzne liście mają nieco gorzkawy smak przypominający orzech. Pozostałe z nich zazwyczaj są słodkie. Liście tej sałaty możemy zjeść w postaci dodatku do kanapek, jak również świetnie sprawdzą się w przypadku gotowania i duszenia.
Sałata odznacza się łatwością uprawy, być może to także jeden z powodów, dla których jest tak chętnie siana. Sałata najbardziej lubi gleby gliniasto- piaszczyste, które nawożone są obornikiem oraz kompostem. Dzięki tego typu uprawie ziemi, sałata wzrasta szybciej. Nie lubi jednak ona gleby piaszczystej i suchej. Nie ma natomiast problemu ze wzrostem zarówno w miejscu słonecznym, jak i zacienionym. Na początkowym okresie uprawy potrzebuje ona dużo światła po to by wzrosnąć. Im jednak większa, tym mniejsze zapotrzebowanie względem słońca. Jest ona zwolenniczką chłodniejszego klimatu. Nie przepada za upałami, wskazane jest wtedy zacienianie grządek w celu jej ochrony. Pozwoli to na jej prawidłowy wzrost.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments