Skip to main content

Ile osób brało się już za budowę domu od całkowitych podstaw? Pomimo ogromnych planów, okazywało się, że nie jest to łatwe zadanie. Dla niektórych było to nawet powyżej ich możliwości. Przecież trzeba tyle zrobić, tyle pozałatwiać, z tylu miejscach się pojawić, że w końcu rezygnowali z tego planu. Jednak, jeśli ktoś się nie poddał, to wybrał się do architektów. Z nimi ustalał szczegóły, dopracowywał. Debatował czy domy parterowe są dobre, czy to już przeżytek. Tak spędził w ich biurze wiele godzin. Jednak każda z nich była produktywna i dała wspaniałe owoce jako gotowy projekt domu. Cieszymy się, że opuszczamy ich firmę z tym papierkiem, dzięki któremu możemy zacząć działać w kwestii samej budowy. Teraz wystarczy znaleźć jakąś ekipę budowlaną, która wszystkim się zajmie, ale to zupełnie inna historia.

domy-parterowe-projekty

Wystarczy przejrzeć katalogi znanych pracowni architektonicznych, aby przekonać się, że wybór projektów jest obecnie ogromny. Niektórzy architekci stawiają na prostotę i proponują budynki o regularnych bryłach, inni wplatają w swoje projekty efektowną sztukaterię budowlaną. Projekt domu może być parterowy, piętrowy lub z użytkowym poddaszem. Domy parterowe są idealnym rozwiązaniem na dużych działkach, gdzie budynek może zająć więcej powierzchni. Na niewielkich wąskich działkach dobrze sprawdzają się domy z użytkowym poddaszem. Ich zaletą jest także to, że dodatkowy metraż można uzyskać bez ponoszenia ogromnych nakładów finansowych. Adaptacja poddasza jest o wiele tańsza niż budowa domu piętrowego umożliwiającego urządzenie tej samej ilości pomieszczeń. Zaadaptowany strych doskonale sprawdzi się jako przestrzeń na sypialnie, dodatkowy pokój gościnny czy niewielką łazienkę.

domy-parterowe-projektBudowę domu rozpoczynamy od kupna jego projektu. Może to być projekt gotowy lub indywidualny. Projekt domu jest wykonywany przez biura projektowe lub przez architekta z uprawnieniami. Następnie należy się zastanowić czy będzie to dom piętrowy. Domy parterowe są znacznie tańsze w budowie i późniejszym utrzymaniu. Jeśli już określimy ile kondygnacji ma posiadać nasz dom, czas zdecydować czy będzie w nim piwnica i poddasze. Piwnica jest bardzo użyteczna, można w niej urządzić garaż dla samochodu. Poddasze natomiast można całościowo lub częściowo zaadoptować na pomieszczenia mieszkalne. Musimy jednak wiedzieć, że budowa piwnicy i poddasza pochłonie połowę środków przeznaczonych na budowę całego domu. Nowoczesne domy nie są podpiwniczone, ale ich płyta fundamentowa jest specjalnie wzmocniona i zabezpieczona przed przemakaniem.

projekt-domu-parterowegoDomy parterowe z dnia na dzień stają się coraz popularniejsze. Są one stylowe i wyróżniają się z otoczenia. Projekt domu parterowego jest coraz częściej wybieranym projektem domów. Domy takie mogą być bardzo funkcjonalne i przestronne mimo tego, że nie mają poddasza.
Są to odpowiednie domy dla niewielkich rodzin, jednak mogą pomieścić również więcej osób, gdyż często w takich domach jest wiele pomieszczeń. Domy te są o wiele bardziej eleganckie niż domy piętrowe. Wyglądają zachwycająco w każdym otoczeniu i krajobrazie, zarówno wiejskim, jak i wiejskim. Są odpowiednie dla tych, którzy cenią sobie wygodę oraz styl i ładny wygląd. Projekt domu parterowego zwykle jest dopasowany do osób, które mają w nim zamieszkać, do ich preferencji, oczekiwań, a także ich gustu i stylu. Mogą to być domy klasyczne, jak również bardziej nowoczesne.

projekty-domow-parterowychZwarty, kompaktowy obrys bryły budynku i funkcjonalny rozkład pomieszczeń powinny być pierwszą kwestią, na którą zwracamy uwagę podczas porównywania projektów domów. Wygląd elewacji zawsze można urozmaicać, co nie generuje ogromnych kosztów. Zmiany w rozkładzie i wielkości pomieszczeń są trudne i kosztowne. Idealny projekt domu musi posiadać także funkcjonalną strefę wejściową. Warto pamiętać, że to ona będzie wizytówką naszego domostwa. Dlatego powinna być właściwie ukształtowana. Hol powinien prowadzić do innych pomieszczeń w domu. Przejściowe pokoje dawno wyszły bowiem z mody. To przedsionek jest centralnym punktem budynku. Domy parterowe nieco różnią się jednak od piętrowych. W budynkach piętrowych w przestronnym holu można zamontować eleganckie schody. Strefa wejściowa powinna być przestronna i dobrze wentylowana. Warto zadbać, aby wejście do budynku było zadaszone. Dzięki temu nasi goście nie będą musieli czekać na deszczu.

Jeśli planujesz wybudować dom, dobrze się zastanów, jakie są twoje oczekiwania. Oczywiście weź również pod uwagę wielkość działki, na której zamierzasz budować. Jeżeli jest dosyć duża, rozważ projekt domu parterowego, a za to jakby rozłożystego. Takie koncepcje ostatnio są chyba najmodniejsze na rynku budowlanym. Domy parterowe są ładne i estetyczne, a przede wszystkim funkcjonalne. Można je stylizować na wzór dworków szlacheckich, ale można też zastosować projekty modernistyczne, zupełnie nowatorskie.
Kiedy już zdecydujesz się na projekt domu, zastanów się jeszcze, czy wszystkie jego elementy są zgodne z twoją koncepcją i oczekiwaniami. Może się bowiem okazać, że w takim projekcie łatwo jest coś zmienić czy skorygować, żebyś w efekcie otrzymał projekt spełniający twoje wszystkie oczekiwania.

Praca projektanta domów wbrew pozorom nie należy do najłatwiejszych. Osoby wykonujące ten zawód muszą być niezwykle kreatywne, pomysłowe, a także powinny umieć dogadywać się z klientami i starać się dostosowywać każdy projekt domu do potrzeb i oczekiwań danego klienta.
Klienci zwykle oczekują tego, że ich dom będzie wyjątkowy i oryginalny, więc projektanci często muszą wykonywać projekty indywidualne, różniące się od innych. Projektują oni różne rodzaje domów: domy pasywne, energooszczędne, jednorodzinne, wielorodzinne, piętrowe, a także domy parterowe, Oczywiście do ich obowiązków należy również wykonywanie innych projektów np. projektów bloków mieszkalnych, budynków technicznych, a nawet gospodarczych. Wykonują oni także projekty teatrów, kin, restauracji, bibliotek i innych budynków użyteczności publicznej.

mebleklos.pl

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments