Skip to main content

Posiadanie pięknego, komfortowego i funkcjonalnego domu to marzenie wielu osób. Nie wszystkim, niestety, udaje się je zrealizować, ale są tacy szczęśliwcy, którzy osiągną cel i cieszą się własnym domem. Jeśli już zdecydujemy się na budowę domu, powstaje pytanie: jaki rodzaj domu będzie dla nas najlepszy?
W Polsce nadal stawiamy na domy murowane. Niewątpliwie wynika to z naszej tradycji, kultury i przekonań. Coraz częściej jednak pojawiają się zwolennicy domów z bali w technologii szkieletu drewnianego.
Domy z bali to niewątpliwie wyjątki w branży budowlanej, gdyż nasza kultura bardziej ufa konstrukcjom murowanym niż drewnianym. Poza tym do tej pory budowane u nas domy miały służyć kilku pokoleniom. Inaczej jest np. w USA czy Kanadzie, gdzie nie ma takiego przywiązania do domu jako budynku, gdyż tam ludzie co najmniej kilka razy w życiu zmieniają miejsce zamieszkania. Ostatnimi czasy widać, że mentalność Polaków powoli zmienia się i chętnie sięgamy po inne rozwiązania, wśród nich są domy z bali. Warto pochylić się zatem nad tym tematem.
Na pewno trzeba wymienić zalety domów z bali. Drewno to materiał nie tylko ekologiczny, który służy człowiekowi od zarania., ale także jest niezwykle trwały. Znawcy przedmiotu twierdzą, że dom z drewna, który został wybudowany dzisiaj , może posłużyć 100, a nawet 140 lat.
Drewno tworzy w pomieszczeniach korzystny mikroklimat, pochłania lub oddaje wilgoć, wszystko zależy od warunków otoczenia.
Drewno ma bardzo dobry współczynnik izolacji termicznej – zimą w drewnianym domu jest ciepło, a latem – przyjemnie chłodno, gdyż drewno nie nagrzewa się.To bardzo dobra właściwość, której nie mają domy murowane, zwłaszcza te ocieplone. Latem jest w nich zimno, bo zastosowany do ocieplenia styropian tak właśnie działa, w jedną stronę.
Zalety domów z bali jest jeszcze kilka. To na pewno krótszy, niż w przypadku tradycyjnego domu, czas budowy takiego obiektu
Budowa np. ok. 150-metrowego domku na przygotowanych wcześniej fundamentach trwa ok. miesiąca. To niewątpliwa zaleta w porównaniu
z tradycyjnym budowaniem, które jest dużo bardziej rozciągnięte
w czasie. To ważne dla każdego, komu zależy na czasie. Ważne jest tylko, aby drewno przeznaczone na budowę było dostatecznie wysuszone, bo w przeciwnym razie realizacja inwestycji potrwa dłużej. Wprawdzie można postawić obiekt, ale nie można go zamknąć, czyli nie wstawimy drzwi i okien, kiedy drewno nie jest dostatecznie suche. Musimy odczekać czasami nawet kilka miesięcy.
Krótszy czas powstawania domu z drewna jest możliwy, gdyż jego budowa to w zasadzie szybki montaż drewnianych elementów, które komponuje się za pomocą gwoździ i metalowych łączników. Jeśli więc ekipa budowlana liczy kilka osób, prace rzeczywiście postępują szybko.
Nie ma problemów z wykończeniem wnętrza domu z bali. Możemy zastosować z powodzeniem wszystkie materiały, jakie pojawiłyby się
w domu murowanym. Możemy z powodzeniem zastosować płyty kartonowo-gipsowe, płytki w łazience itp. Ale możemy też pozostawić drewniane wnętrze i wówczas będzie taniej, musimy tylko pokryć ściany odpowiednimi olejami czy woskami.
Waga konstrukcji domu drewnianego oraz ekologiczne pochodzenie surowca to kolejne zalety domów z bali.
Ponieważ konstrukcja takiego domu jest lekka, nie musimy budować solidnych, grubych fundamentów, co tez przecież znacznie obniża koszty, nie tylko samych materiałów na fundament, ale także koszty ich transportu na miejsce budowy.
Ściany drewnianego domu wypełnione są izolacją cieplną, co ogranicza do minimum grubość ścian zewnętrznych, dzięki czemu domy drewniane przy takich samych wymiarach zewnętrznych mają powierzchnię użytkową większą o ok. 10% niż domy murowane. Powierzchnia użytkowa jest większa i tym samym zyskujemy dodatkowy metraż mieszkania.
Domy z bali to obiekty wyjątkowo piękne i na pewno oryginalne. Również z tego względu, że nie ma ich jeszcze zbyt wiele w naszej przestrzeni. Drewno posiada tak wiele kolorów i odcieni, że jego miłośnicy mogą wybrać te jego rodzaje, które im najbardziej odpowiadają. Zwłaszcza, że obok drewna rodzimego (świerk, sosna, brzoza, modrzew) producenci domów oferują też bogatą gamę drewna egzotycznego.
Wreszcie kwestia ekologii. Drewniany dom staje się częścią natury, w pewien sposób komponuje się z nią jak mało która rzecz stworzona przez człowieka.
Zalety domów z bali niewątpliwie przekonują coraz więcej osób, które chcą wejść w posiadanie własnego dachu nad głową. Taki dom można zlokalizować w wielu miejscach. A jeśli jeszcze odpowiednio zagospodarujemy przestrzeń wokół budynku, osiągniemy niebywały efekt. Warto, aby ludzie przekonali się do tego typu domów, gdyż praktycznie nie mają one wad. Wprawdzie drewno nie należy do najtańszych materiałów, ale zyskujemy za to na izolacjo budynku, zastosowaniu mniejszych fundamentów, o czym była mowa już wcześniej, nie musimy także jakoś specjalnie inwestować
w wykończenie wnętrza, bo z powodzeniem może zostać drewniane.
Poza tym, jeśli ktoś chce rzeczywiście zamieszkać w murowanym domu o bardzo wysokim standardzie, musi sporo zainwestować. Tak więc warto rozważyć zalety domów z bali, a z pewnością weźmiemy je pod uwagę, gdy przyjdzie czas podjęcia decyzji w kwestii budowy domu.

log-house-263725_1920

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments